Transport samochodowy towarów jest w naszym kraju bardzo rozwinięty. Polskie firmy zajmują się przewożeniem towarów nie tylko w Polsce, ale również na terenie całej Unii Europejskiej. Z tych powodów branża spedycyjna zatrudnia ciągle nowe osoby, w tym również kierowców ciężarówek. W tym tekście można dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić, aby zacząć pracować w tym zawodzie.

 

Kierowca TIR-a – co jest ważne w tym zawodzie?

Praca jako kierowca TIR-a jest sporym wyzwaniem, ale daje również możliwości wysokich zarobków, szczególnie jeśli zajmiemy się transportem międzynarodowym. Jednak ten zawód tylko z pozoru wydaje się łatwy, a tak naprawdę wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi na jeździe, podczas której trzeba przez cały czas zachowywać maksymalną koncentrację. Poza tym często przebywa się przez wiele dni poza domem, nieraz nawet w innych krajach, a kabina samochodowa staje się miejscem, w którym jemy, śpimy i spędzamy czas wolny. Te wszystkie aspekty pracy kierowcy TIR-a należy dobrze przemyśleć, zanim zdecydujemy się na dalsze kroki umożliwiające wykonywanie tej pracy.

 

Kierowca TIR-a – jakie wymagania trzeba spełnić?

Aby zostać kierowcą TIR-a, nie wystarczą dobre chęci, ale niezbędne są odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Pierwszym krokiem jest oczywiście zdobycie prawa jazdy kategorii B, czyli uprawniającego do kierowania pojazdami nieprzekraczającymi masy całkowitej 3,5 tony. Gdy już je zdobędziemy, to potrzebne jest jeszcze prawo jazdy kategorii C i C+E albo D i D+E, dzięki czemu będziemy mogli kierować pojazdami przekraczającymi masę 3,5 tony i mającymi dodatkowo przyczepę lub naczepę. Jednak aby podejść do tych egzaminów, potrzebne jest wcześniejsze uzyskanie odpowiednich zaświadczeń lekarskich i psychologicznych związanych z kierowaniem TIR-em.

Poza prawem jazdy i odpowiednimi orzeczeniami potrzebne jest jeszcze świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kierowców. To swoiste prawo wykonywania zawodu, które dostaje się po ukończeniu specjalistycznego kursu kwalifikacyjnego i uzyskaniu pozytywnego wyniku na egzaminie państwowym. Zależnie od posiadanego prawa jazdy i wieku kierowcy mogą wybrać:

  • Kwalifikację wstępną – posiadanie prawa jazdy C/ C+E oraz ukończone 18 lat;
  • Kwalifikacje wstępną przyspieszoną – prawo jazdy C/ C+E oraz ukończenie 21 lat;
  • Kwalifikację wstępną uzupełniającą – dla kierowców, którzy mają uprawnienia do przewozu osób, a chcieliby uzyskać uprawnienia do przewozu towarów i mają poniżej 21 lat;
  • Kwalifikację wstępną uzupełniającą przyspieszoną – dla kierowców mogących przewozić ludzi, a chcących zdobyć uprawnienia do przewozu towarów, którzy ukończyli 21 lat.

Poza tym trzeba pamiętać, że ukończenie tych szkoleń i uzyskanie odpowiednich uprawnień nie wystarcza do uprawiania zawodu przez nieokreślony czas. Co 5 lat po uzyskaniu świadectwa kwalifikacji zawodowej potrzebne będzie przejście szkolenia okresowego dla kierowców zawodowych.