Epidemia koronawirusa wpływa na życie każdego z nas, zarówno w sferze prywatnej, jak i tej związanej z pracą. Wpływ wirusa nie ominął również branży przewozowej, w tym transportu towarów samochodami ciężarowymi. Związane jest to na przykład z ograniczeniami ruchu w niektórych rejonach, a także ze wzmożonymi kontrolami sanitarnymi na granicach.

Kontrole sanitarne na granicach

Międzynarodowy przepływ towarów jest konieczny dla gospodarki i dla zachowania ciągłości łańcuchów dostaw, dlatego mimo zagrożenia epidemiologicznego samochody ciężarowe z ładunkami mogą przekraczać granice krajów. Jednak kierowcy są zobowiązani do zachowywania środków ochrony indywidualnej, takich jak maseczki i jednorazowe rękawiczki, przydatne są również płyny odkażające oraz chusteczki higieniczne lub ręczniki papierowe.

Na granicach przeprowadzana jest kontrola sanitarna, która obejmuje przede wszystkim mierzenie temperatury osoby prowadzącej pojazd, a także sprawdzanie wszystkich dokumentów, w których zawarte są informacje dotyczące tego, przez jakie regiony jechał kierowca w ostatnim czasie. Na szczęście jednak taki kierowca pracujący w firmie transportowej nie musi przechodzić kwarantanny, jaka obejmuje wszystkie inne osoby przekraczające granicę prywatnie.

Warto śledzić informacje przede wszystkim na oficjalnych stronach w Internecie lub w innych mediach, aby być na bieżąco z zaleceniami, które obowiązują w danym czasie, oraz wiedzieć, na których przejściach granicznych odbywają się kontrole sanitarne.

Transport w czasie pandemii

Mimo że branża transportowa cały czas działa, to jednak zauważalne są zmiany związane z epidemią. Pojawia się mniej zleceń, ponieważ z przewozów niektórych towarów się rezygnuje, niektóre dostawy okazują się niepotrzebne w nowych warunkach. Obserwuje się także obniżanie się stawek oraz rezygnację zleceniodawców z części kontraktów. Te utrudnienia się szczególnie dotkliwe dla małych firm mających niewielki kapitał, ponieważ mogą one szybko stać się nierentowne i zbankrutować. Ze strony rządu pojawia się jednak pomoc w postaci pakietów osłonowych, obejmujących między innymi ulgi w płatnościach czy korzystne kredyty, dlatego warto dowiadywać się o nich jak najwięcej i korzystać, aby wspomóc własną firmę.